Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2020, 15:10

Nová povinnosť sa vyplatila. Poľská polícia chytila vodiča s rekordným počtom stočených kilometrov

Podľa odhadov celkovo až 80 percent ojazdených áut dovezených do Poľska v skutočnosti najazdilo oveľa viac kilometrov, ako vykazujú predajcovia.

Za rekord svojho druhu označili poľskí policajti výsledok cestné kontroly v Krakove, pri ktorej vodičovi dodávky skontrolovali aj stav tachometra. Na ňom bolo o milión kilometrov menej, než malo toto vozidlo podľa centrálnej databázy pri technickej kontrole vlani v decembri. O prípade informovala televízia TVN 24.

"Pri technickej kontrole vlani v decembri bolo na počítadle 2 008 533 kilometrov, ale teraz tachometer ukazoval len 993 892 kilometrov," uviedol policajný hovorca Sebastian Glena. Rozdiel predstavoval viac ako jeden milión kilometrov, čo polícia označila za nový rekord.

​Vodič im pritom vysvetľoval, že vo firemnom aute bol vymenený tachometer. To teraz policajti overujú. Podľa predpisov sa však tachometer smie meniť len v prípade poškodenia a výmena musí byť riadne zdokumentovaná.

Majiteľ vozidla sa do dvoch týždňov musí dostaviť na stanicu technickej kontroly, aby bol údaj zaznamenaný do databázy, o čom dostane osvedčenie.

Stáčanie tachometra je od vlaňajšieho mája v Poľsku dokonca už aj trestný čin, za ktorý hrozia tri mesiace až päť rokov za mrežami. A od 1. januára tohto roku majú poľskí policajti tiež novú povinnosť skontrolovať pri cestnej kontrole aj stav tachometra s údajom v centrálnej databáze automobilov.

Koncom roka 2019 sa na Slovensku skončilo prechodné obdobie na registrovanie a začatie odosielania informácií do RPZV pre výrobcov a zástupcov výrobcov vozidiel, ako aj pre autoservisy. Uvedené subjekty sú teda povinné od 1.januára 2020 zasielať do RPZV informácie o cestných motorových vozidlách prihlásených do evidencie vozidiel v Slovenskej republike.

​Okrem údajov o servisnej činnosti aj staršie informácie, kvôli zaznamenaniu transparentnej histórie vozidla. Historické údaje, ktorými väčšina z uvedených prispievateľov disponuje, pomáhajú totiž odhaliť neoprávnenú manipuláciu s najazdenými kilometrami.

Od nového roka sa povinnosť prispievať údajmi do RPZV na základe novely zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke rozšírila aj o ďalšie subjekty, ktoré prichádzajú do kontaktu s vozidlom a zaznamenávajú údaje z odometra. Konkrétne sa jedná o subjekty vykonávajúce dražby vozidiel, nastavovanie tachografov a požičovne vozidiel.

Aj napriek opatreniam sa stále aj na slovenskom trhu nájde množstvo predajcov, ktorí za vidinou vyššej ceny vozidla zasahujú do počítadla kilometrov. Podvody s odometrami pritom stoja dodnes spotrebiteľov v EÚ ročne miliardy eur.